Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu 2016

Sylvia Zagros - 15 września 2016

W dniach 16-22 września Europa obchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu znany też Tygodniem Mobilności. Jest to wydarzenie mające na celu promownie ekologicznego transportu miejskiego.
Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta jest realizowana co roku we wrześniu. Europejskie miasta i miasteczka są wówczas zachęcane do zamknięcia na jeden dzień ulic dla pojazdów silnikowych.
Ponieważ Dzień bez Samochodu okazał się dużym sukcesem, rokrocznie od 2002 r. organizowany jest w dniach 16-22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Już w pierwszym roku wzięło w nim udział ponad 400 samorządów z 23 krajów.
W tym roku zaangażowanych jest ponad 1600 miast w tym 11 z Polski, a Wrocław jest jednym z nich. We Wrocławiu odbywać sie będą różnego typu atrakcje promujące transport zbiorowy i rowerowy, bo niestety samochód w mieście ma już niewiele wspólnego z mobilnością.
Przed nami tydzień wydarzeń, który rozpocznie sie 16 września na ulicy św. Antoniego w godzinach 16.00-20.00. Cała uroczystość zainauguruje przecięcie wstęgi, a ulica na tę okazję będzie odświętnie udekorowana. Na miejscu przygotowano również dużo atrakcji: warsztaty plastyczne, strefa disco, warsztat Rowerlover, znakowanie rowerów, strefa jogi - każdy mieszkaniec będzie mógł z nich skorzystać, lub w dowolnie inny sposób zrelaksować się na zamkniętej tego dnia dla aut ulicy.
17.09.2016 Dzień otwarty MPK Wrocław.
Będzie to dzień dla miłośników transportu zbiorowego, szczególnie tych najmłodszych. Jak co roku na zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich będzie czekało wiele atrakcji w tym bardzo popularna lekcja jazdy tramwajem, wycieczki zabytkowymi składami, pokazy ratownictwa i sprzętu MPK.
18.09.2016 Piknik ESK
W niedziele na powstałym terenie zielonym na ul. Kazimierza Wielkiego pojawią się leżaki, fotele, pufy, food trucki, będzie można pograć w badmintona i turnballa
19-21.09.2016 Warsztaty dla dzieci o zrównoważonej mobilności.
Najmłodsi w ramach obchodów Tygodnia Mobilności bedą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych w Domu Europy przy ul. Widok 10.
22.09.2016 Dzień bez samochodu.
W dniu 22.09 jazda komunikacją miejską bedzie bezpłatna. W tym dniu będzie również darmowa godzina korzystania z Wrocławskiego Roweru Miejskiego.