Jak bycie aktywnym ma wpływ na Twoje zdrowie

23 września 2016

 Bycie aktywnym jest dobre dla twojego zdrowia i kondycji fizycznej, jednak udowodniono, że pozytywnie wpływa również na Twój mózg i może poprawić Twoje samopoczucie.

Ciało i umysł często uważamy za dwie różne rzeczy, jednak trzeba pamiętać, że to co robimy ze swoim ciałem może mieć ogromny wpływ na nasz mózg. Bycie aktywnym nie oznacza wielu godzin spędzonych na siłowni, dzięki którym spalasz kalorie, utrzymujesz dobrą kondycje fizyczną czy wzmacniasz mięśnie brzucha. Bycie aktywnym to również codzienne spacery, jazda na rowerze czy bieganie.

 Ile razy słyszałeś, że bycie aktywnym jest dla Ciebie dobre? Na pewno wiele! I to prawda! Oto 5 korzyści jakich dostarczamy mózgowi podczas ćwiczeń i ich wpływ na Twoje codzienne życie.

  1. Poprawia nastrój

Czujesz się przytłoczony? Trening na siłowni lub energetyczny 30 minutowy spacer, może pomóc. Aktywność fizyczna stymuluje różne substancje chemiczne w mózgu, które powodują, że czujesz się szczęśliwy i bardziej zrelaksowany. Możesz być również bardziej zadowolony ze swojego wyglądu i siebie kiedy ćwiczysz regularnie, co może zwiększyć Twoją pewność siebie i poprawić Twoje samopoczucie.

  1. Powoduje, że masz więcej energii

Regularna aktywność fizyczna może poprawić siłę mięśni i zwiększyć wytrzymałość. Ćwiczenia i aktywność fizyczna dostarczają tlen i składniki odżywcze do tkanek i poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego . A gdy serce i płuca pracują wydajniej, masz więcej energii , aby zmagać się ze swoich codziennymi zajęciami.

  1. Pomaga walczyć z bezsenności.

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z zasypianiem w nocy, to według National Sleep Foundation regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci lepiej spać. Pamiętaj jednak, że najlepszy czas na ćwiczenia jest rano lub po południu, a nie przed snem, bo wówczas może to mieć odwrotny efekt! Nawet krótkie, kilkuminutowe ćwiczenia takie jak joga czy delikatne rozciąganie mogą pomóc promować sen.

  1. Poprawia pamięć

Ćwiczenia zmieniają mózg w taki sposób, aby chronić pamięć i umiejętności myślenia. Wytwarzane w mózgu podczas ćwiczeń związki chemiczne, wpływają na zdrowie komórek mózgowych i powstawanie nowych naczyń w mózgu, które są odpowiedzialne za inteligencję. Ćwiczenia poprawiają uwagę, pamięć, dokładność i to jak szybko przetwarzamy informacje.

  1. Poprawia zdolności poznawcze.

Ludzie, którzy są aktywni w średnim wieku , mają niższe ryzyko zachorowania na demencję i chorobę Alzheimera w starszym wieku niż ci, którzy nie korzystają z żadnych ćwiczeń.