Jazda rowerem w trudnych warunkach atmosferycznych

Sylvia Zagros - 18 listopada 2016

 

  Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeżdżąc rowerem dostarczamy sobie potrzebnego ruchu. Jazda rowerem to radość, oszczędność i bycie „eko”, jednak jak to jest z jazdą na rowerze gdy pada deszcz lub temperatura spadnie do -10 stopni? Czy można jeździć rowerem w deszczu i zimie? Można! Oto kilka wskazówek jak się na to przygotować, żeby się nie rozczarować.

 

Jazda w deszczu.

 • Najważniejszym element ubioru do walki z deszczem jest kurtka. Dobra, wodoodporna kurtka nie tylko ochroni cię przed deszczem, ale pomoże regulować temperaturę ciała. Oddychający materiał jest niezbędny, aby nie przegrzać organizmu.

      Cieńsza kurtka przeciwdeszczowa lub "powłoka" może być użyta z odpowiednią warstwą ubrań pod spodem. Minus jest jednak taki,   że długotrwały, intensywny deszcz, może spowodować, że taki zestaw przemoknie.

      Wraz z nieprzemakalną kurtką dobrze jest założyć spodnie przeciwdeszczowe i nieprzemakalne rękawiczki.

 

 • Ważnym elementem chroniącym Nas przed wodą są błotniki. Jeśli jeszcze ich nie mamy pamiętajmy, że im dłuższy błotnik tym skuteczniejszy. Najważniejsze, aby obejmował on jak największy obwód koła. Jego szerokość ma mniejsze znaczenie.

 

 • Droga hamowania na mokrej powierzchni jest dłuższa.
  Jazda na rowerze w deszczu może być świetną zabawą, ale upewnij się, że jest bezpieczna. Pamiętaj o tym, że ze względu na mokrą nawierzchnię zatrzymanie się zajmie Ci więcej czasu. Nie pomaga również zbierająca się na obręczy koła woda, przez którą klocki hamulcowe nie są już tak skuteczne, a droga hamowania może się wydłużyć nawet o kilka metrów. Pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę.

 

 • Szczególną ostrożność zachowajcie podczas jazdy po poziomym oznakowaniu drogowym, drenażu i pokrywach studzienek – unikajcie wjeżdżania na nie szczególnie podczas skręcania. Malowane na jezdni znaki, takie jak przejścia dla pieszych, strzałki kierunkowe etc. – gdy są mokre, bywają śliskie. Podobnie pokrywy studzienek. Pamiętaj więc, aby zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zwłaszcza przy skręcaniu. Najlepiej w ogóle je omijać, jednak, gdy nie ma takiej możliwości pamiętaj, że ostry zakręt na mokrym kawałku odcinka malowanej linii z dużą prędkością może łatwo doprowadzić do upadku.

 

 • W czasie deszczowej pogody widoczność jest znacznie ograniczona. Strugi deszczu, szybciej zapadający zmrok oraz odbijające się w mokrej jezdni światła powodują, że kierowcom trudniej zauważyć rowerzystów na drodze. Szczególnie jak są ubrani w ciemną kurtkę oraz spodnie. Dlatego bardzo istotne jest ubieranie się w kolorowe ubrania. Warto mieć również zapalone światła - nawet w dzień.

 

 • Używaj hamulców w równym stopniu, gdy pada deszcz - 50 procent na przód, 50 procent na tył

 

 Jazda w zimie

 • Rowerem można jeździć także w zimie, w śniegu i przy silnych mrozach. Jazda w zimie jest możliwa, lecz, nie oszukujmy się, wymaga dobrego przygotowania. Jazda rowerem w zimie jest dużo łatwiejsza w mieście niż na obrzeżach ze względu na dużo leprze utrzymanie dróg w terenie zabudowanym.

 

 • Ubierz się ciepło. Pamiętaj, że jedną z najważniejszych części Twojego ubioru będą rękawiczki. Bez nich jest trudno wyobrazić sobie jazdę podczas mrozu. Przy szybszej jeździe nagie dłonie grabieją i bolą. Bardzo ważną częścią ubioru jest również ciepły szalik i czapka. Pamiętajmy, aby ubranie nie krępowało naszych ruchów.

 

 • Wybieraj swoją trasę świadomie – najlepiej taką, co do której jesteś pewien, że została odśnieżona. Pamiętaj jednak, że nawierzchnia w zimie staje się nieprzewidywalna. Unikaj szybkiej jazdy i gwałtownych skrętów kierownicy.

 

 • Uważaj na odsłonięte odcinki dróg - zimny wiatr może spowodować oblodzenie nawierzchni.

 

 • Omijaj odcinki pokryte lodem. Jeśli nie możesz, lub nie jest to bezpieczne, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów przy próbie utrzymania równowagi.

           

 • Tak samo jak podczas deszczu, pozostawiając rower zaparkowany pod gołym niebem (np. na ulicy)warto na siodełko nałożyć foliowy worek  lub specjalny pokrowiec. W ten sposób pozostanie ono suche i nie oblodzi się.

 

 • Weź pod uwagę swoją kondycję fizyczną. Musisz mieć pewność, że podołasz i przejedziesz cały zaplanowany dystans. Zimą jest ciężej niż latem, bo organizm zużywa więcej energii na utrzymanie temperatury ciała. Zacznij od bezpiecznego dystansu.

 

 • Obniż ciśnienie w oponach. Koła słabiej napompowane będą lepiej trzymały się drogi, ponieważ większa powierzchnia opony ma kontakt z podłożem. Umyj rower po przejeździe. Wilgoć nie służy napędowi roweru. Łańcuch i cały napęd lubią być suche.