Mity rowerowe

Sylvia Zagros - 08 listopada 2016

 

    Rower to pojazd cieszący się ogromną popularnością. Niestety ta, wiąże się z powstawaniem na jego temat dużej ilości plotek i fałszywych przekonań. Nie pozwólmy im zniechęcić nas do uprawiania tego wspaniałego sportu i wybierajmy rower tak często jak to tylko możliwe.

 

  1. Rower jest niebezpieczny.

Każda dziedzina sportu wiąże się z niebezpieczeństwem. W przypadku jazdy na rowerze często boimy się, że zostaniemy potrąceni przez samochód. Prawda jest taka, że przeciętny kierowca „obawia” się rowerzysty i w przypadku spotkania go na drodze, zachowuje szczególną ostrożność i porusza się z zachowaniem odpowiedniej odległości od niego. Podstawowym zakupem zwiększającym bezpieczeństwo jest kask, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego rowerzysty.

 

  1. Rower jest niewygodny.

Najczęstszym powodem braku komfortu podczas jazdy na rowerze jest źle dobrana wielkość roweru, bądź nieprawidłowo dopasowane do nas jego elementy. Kluczową rzeczą jest odpowiednio dopasowany rozmiar ramy. Pozycję komfortową natomiast uzyskujemy przez właściwe ustawienie siodła, kierownicy i mostka, klamek hamulcowych itd. Wyposażenie roweru, które dodatkowo wpływa na poprawę jakości jazdy to przede wszystkim: siodło, chwyty kierownicy oraz pedały. Jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa, wybierajmy rowery gwarantujące bardziej wyprostowana pozycję. Jeśli bolą nas kolana, dobierajmy niższe obciążenia podczas jazdy. Odpowiednio dobrany rower gwarantuje nam zdrowy, przyjemny i komfortowy ruch. 

  1. Rower służy nam tylko kilka miesięcy w roku.

Faktem jest, że najwięcej rowerzystów pojawia się na ulicach wiosną i latem. Zachęca nas do tego przede wszystkim słońce i wysoka temperatura. W naszym klimacie rzadko jednak występują warunki pogodowe, które nie pozwalają na jazdę na rowerze - wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. W chłodniejsze dni pamiętajmy o przynajmniej dwóch warstwach odzieży, dodatkowo wyposażmy nasz rower w błotniki, wieczorami i nocą bezwzględnie pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Nie rezygnujmy z ruchu, bo za oknem 5 a nie 25 stopni Celsjusza. Po prostu przygotujmy się do tego. 

 

  1. Od jazdy na rowerze powiększają się łydki

Bardzo często się słyszy, że na rowerze pracują wyłącznie dolne partie naszego ciała. Dodatkowo, najczęściej Panie, obawiają się nadmiernego wzrostu łydek. Zupełnie niepotrzebnie! Rower angażuje większość naszych mięśni - od rąk, grzbietu, brzucha przez biodra po nogi. Co jest bardzo ważne nie możemy przesadzać z obciążeniem podczas pedałowania. Najbardziej wskazanym tempem jest 80 do 90 obrotów korbą na minutę. Jeśli uważamy, że jest to zbyt wiele, powinniśmy kierować się własnym odczuciem, pamiętać o zachowaniu lekkości pedałowania. Takie podejście skutkuje wysmukleniem łydek! Zalety jazdy na rowerze można mnożyć w nieskończoność. Jest to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Czy może być przyjemniejszy sposób na utrzymanie ładnej figury? Do tego dochodzą efekty zdrowotne, które daje nawet półgodzinne pedałowanie. Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi.

  1. Rower jest drogi.

Jazda na rowerze nie jest najtańszym sportem na świecie, ale nie myśl, że musisz wydać tysiące, aby posiadać rower. W rzeczywistości można kupić dobry rower za dużo mniej niż myślisz. Co więcej będzie on wystarczająco dobry, aby pomóc Ci „postawić pierwsze kroki” w kolarstwie szosowym. Należy również pamiętać o metodach ochrony roweru przed kradzieżą. Przede wszystkim należy się zabezpieczyć, kupując solidne zapięcie.
Rower należy przypinać do trwałych elementów takich jak: znaki drogowe, latarnie czy stalowe barierki.

 

  1. Musisz być w dobrej formie.

Jak w każdej aktywności fizycznej, jazda na rowerze może być dostosowana do wszystkich poziomów umiejętności i sprawności. Może to być zarówno bardzo trudne wyzwanie dla tych, którzy chcą przekraczać swoje granice, albo doskonały punkt wyjścia, dla osób, które chcą zwiększyć poziom swojej aktywności. Nawet rowery elektryczne mogą przynieść wiele korzyści.

 

    Pamiętajmy, że sport to zdrowie. Bez ruchu fizycznego czujemy się źle i nie mamy energii a nasz metabolizm zwalnia. Prawie każdy w swojej piwnicy, garażu czy na balkonie trzyma rower. To tylko mity, wsiądź na rower!