Spacer-samo zdrowie

Sylvia Zagros - 08 listopada 2016

 

 Regularne spacery to łatwy sposób, na codzienną porcję ćwiczeń i poprawę swojego zdrowia. To nic nie kosztuje, jest łatwe do zrobienia i zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład, regularne chodzenie może pomóc kontrolować wagę i zmniejszyć ryzyko cukrzycy, chorób serca, artretyzmu, udaru mózgu i wysokiego ciśnienia.

 

Zaletą spacerów jest to, że w przeciwieństwie do większości sportów, ta forma aktywności fizycznej nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy odpowiednio dobrana, w zależności od pogody, odzież i już możemy ruszać przed siebie! Podczas spaceru nasz organizm dotleni się nie mniej, niż gdybyśmy stosowali wymagające więcej wysiłku formy aktywności fizycznej. Dlatego, jeśli nie mamy ochoty lub możliwości biegać czy uprawiać innych sportów, warto zamiast tego wyjść na długi spacer.

 

Przyjazne dla środowiska.

 Pomimo swoich licznych zalet nie tylko dla zdrowia, ale również dla przemieszczania się po mieście, spacery nie cieszą się szacunkiem, na jaki zasługują, a przecież są najtańszą i najbardziej ekologiczną formą transportu. Chodzenie jest tanie!

 Poprawia samopoczucie.

Spacer to czynność, którą łatwo można połączyć z innymi aktywnościami, przy czym każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Jeżeli jesteś w towarzyskim nastroju, spaceruj z przyjaciółmi, a jeśli potrzebujesz czasu tylko dla siebie, idź na spacer w pojedynkę. Odkrywaj swoje miasto na nowo, spacerując jego ulicami, lub wybierz się do lasu i czerp przyjemność z obcowania z naturą. Chodząc możesz słuchać ulubionej muzyki lub obmyślać nowe plany na przyszłość. Wybór należy do Ciebie. Każdy rodzaj spaceru będzie miał pozytywny wpływ na Twój nastrój i samoocenę. Spacerując, lepiej poradzisz sobie także ze stresem i skutecznie odpędzisz depresję.

Spala kalorie.

Spacerując regularnie możemy także zrzucić zbędne kilogramy. Wysiłek spala kalorie. W przypadku chodzenia i biegania, liczba kalorii jaką spalasz zależy bardziej od pokonanego dystansu i masy ciała niż tempa. Przechodząc jeden kilometr spalasz około 73 kalorii.

Spaceruj dla zdrowia.

Niech spacery staną się częścią Twojego codziennego życia. Spaceruj pieszo do pracy i do sklepu. Jeśli jest zbyt daleko, spróbuj spaceru do pociągu zamiast dojeżdżać tam samochodem, a jeśli czas ci na to pozwoli wysiądź z autobusu lub tramwaju kilka przystanków wcześniej. Zamiast konkurować o najbliższy parking lub płacić dodatkowo, parkuj dalej i dochodź do celu. Idź na spacer w porze lunchu, zamiast spędzać czas w kawiarni.

Spaceruj i zbieraj punkty.

W efektywnym chodzeniu może pomóc tzw. krokomierz lub przeznaczone dla spacerowiczów bezpłatne aplikacje mobilne, jak np. BetterPoints. Wystarczy rejestrować swoje codzienne spacery żeby zdobyć punkty. Pokonaj 4.8 km i zdobądź 200 BetterPoints i pamiętaj, że korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia są bezcenne!